Miércoles 20/05/2015
Lote 1227.
Santiago Rusiñol
Barcelona 1861 - Aranjuez 1931
"Estany dels desmais" (Jardines de Monforte, Valencia)
Óleo sobre lienzo
Firmado. Realizado en 1918. En marco de estilo barroco, probablemente de la primera mitad del siglo XVIII, en madera tallada y dorada. Exposición: Sala Parés, Barcelona, diciembre-enero 1918-1919, nº cat. 6. Bibliografía: Laus Tivi Critae, 'Notes d'art', "L'Esquella de la Torratxa", Barcelona, 10-1-1919, p. 15 ("Si ens donguessin a triar entre lo exposat per l'amic Rusiñol, encara que portéssim els ulls venats, veuríem contraclaror i triaríem la tela bateijada amb el nom de 'Estanys dels desmais' juntat amb una (si val?) pocavergonya no habitual en el nostre gran artista [...] obra cabdal"); A. Cirici, "El arte modernista catalán", Barcelona, Aymá, 1951, p. 34 (reproducido); J. Laplana y M. Palau-Ribes, "La pintura de Santiago Rusiñol. Obra completa. V. 3. Catàleg sistemàtic", Barcelona, Mediterrània, 2004, p. 105, nº cat. 13.2.6 (reproducido)
75x92 cm
Precio de salida: 95.000€